DUBLE PORTAKAL VE HİNDİSTAN CEVİZİ AROMALI KEK-INCREDIBLY MOIST COCONUT ORANGE CAKE

IMG_20150723_235619

 

Dublesi nerden?Portakal kabuğunun hindistan cevizi ile birlikte suda infüzyon hazırlanmak suretiyle ısıtılması sonucu ortaya çıkan nefis ve yoğun aromadan.Ben iki aromayı da çok seviyorum,dolayısıyla bu ekstra işlemi yapmakta tereddüt etmedim.Tabi ki bu aşamayı atlayıp hindistan cevizi ve portakal kabuğu rendesini keke olduğu haliyle ekleyebilirsiniz.Kek tarifi blogdaki vişneli yaz keki ve limonlu erikli kek ile aynı.Kek hamurunuz hazır olduktan sonra hindistan cevizi ve portakal kabuğu rendesini,ya da aşağıda tarifini verdiğim yoğun aromayı ekleyip fırına Isınmaya başlayan Isınmaya başlayan infüzyon.

 

 

 

 

IMG_20150723_154521

Isınmaya başlayan infüzyon.

 

 

 

 

IMG_20150723_161213

Karışımı süzdükten sonra elimizde kalan portakallı hindistan cevizi pilavı..

 

 

 

IMG_20150723_155522

Süzme işlemi sonunda çıkan hindistan cevizi yağı ve portakal suyu.Bunu daha sonra başka kek ya da kurabiye tarifine ekleyebilirsiniz.

 

İsteğe bağlı olmakla beraber rom da ekleyip bir Karayipler havası yakalamanız mümkün.Bir Güney Amerika klasiği olan esas hindistan cevizli romlu kek tarifini de buldum sayılır,onu yapınca paylaşacağım.

 

IMG_20150723_235319

 

 

HİNDİSTAN CEVİZLİ PORTAKAL AROMASI

Notlar:Aromanızı yayvan bir kaba aktarıp oda sıcaklığına gelmesini beklerken ara ara karıştırın ki çok ıslak kalmasın,bu kekinizin dokusunu etkileyebilir.

MALZEMELER


 

1/2 su bardağı hindistan cevizi 

1 su bardağı su

2 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi

1 çorba kaşığı rom (isteğe bağlı)

 

YAPILIŞI


 

1-Sos tenceresine rom hariç tüm malzemeyi koyun.Ocağı açıp kaynama noktasına getirin.

2-Altını kısıp 20 dk boyunca tıkırdatın.(Bu süre sonunda suyun tamamı uçmayabilir,sorun yok.)Ocaktan alın ve kullanıyorsanız romu ekleyin.

3-Suyunu süzgeçten veya temiz bir tülbentten süzün.Hindistan cevizli ve portakallı bir pilavınız olacak,işte keke ekleyeceğiniz  aromanız bu.Oda sıcaklığına getirdikten sonra kullanın. 

 

Reklamlar